Wiadomości

Jak specyfikacje przędzy kocowej kształtują miękkość, wygląd i wydajność tkaniny

Update:28-10-2026
Abstract: Przewodnik po specyfikacji przędzy na koc Dwie fabryki koców zamawiają tę samą przędzę poliestrową o ...
Przewodnik po specyfikacji przędzy na koc
Dwie fabryki koców zamawiają tę samą przędzę poliestrową o gramaturze 300 denierów w tym samym tygodniu. Jeden odbiera 300D/96F, drugi 300D/576F. Drugi koc układa się i kompresuje jak polar, pierwszy jest twardy i papierowy, a na obu fakturach widnieje identyczna wartość denarowa.

Ta luka nie jest wadą produkcyjną. Jest to wynik specyfikacji. Zachowanie przędzy kocowej jest ustalane przez wiązkę współzależnych liczb, a liczba włókien jest po prostu tą, którą najłatwiej wyczuć. Ta sama logika dotyczy loftu, głębi kolorów, mechacenia i wyglądu koca po trzydziestu domowych praniach.

Definicja
Specyfikacja przędzy kocowej to mierzalny zestaw parametrów regulujących zachowanie przędzy na maszynie i w gotowym kocu: gęstość liniowa w denierach lub dtex, liczba włókien, denier na włókno, skurcz karbowania, poziom przeplotu, skurcz wrzącej wody, wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie przy zerwaniu, wchłanianie oleju i rozkład koloru.

Przeczytaj specyfikację przędzy kocowej, a przeczytasz zestaw kompromisów. Popchnij jeden parametr w stronę miękkości, a inny w stronę mechacenia. W poniższych sekcjach opisano, co robi każdy parametr, gdzie występują praktyczne ograniczenia i jakie wartości należą do zamówienia zakupu.

Denier na włókno, a nie całkowity Denier, ustawia miękkość koca

Miękkość koca zależy przede wszystkim od liczby denier na włókno, czyli dpf. Przy stałym całkowitym 300 denierach przejście z 96 włókien przy 3,13 dpf do 576 włókien przy 0,52 dpf zmniejsza sztywność zginania każdego pojedynczego włókna o około 97 procent.

Mechanizm jest geometryczny. Średnica żarnika jest skalowana przez pierwiastek kwadratowy z dpf, a siła potrzebna do zgięcia żarnika jest skalowana przez czwartą potęgę tej średnicy, więc sztywność zginania jest równa dpf do kwadratu. Zmniejsz o połowę filtr DPF, a włókno stanie się czterokrotnie łatwiejsze do zgięcia; przejść z 3,13 do 0,52 dpf, a zmiana osiągnie współczynnik 36.

0,52 dpf
300D/576F, pluszowa dłoń, najwyższa zasłona
3,13 dPF
300D/96F, mocna dłoń, najwyższa odporność
0,9 dPF
Próg mikrofibry równy 1 dtex według definicji CIRFS
Względna sztywność zginania włókna w denierach na włókno
0,52 dpf 2.7 1,00 dPF 10.2 2,00 dPF 40.8 3,13 dPF 100
Indeksowana do 3,13 dpf przy 100, obliczona na podstawie zależności zginania czwartej potęgi pomiędzy średnicą włókna a sztywnością.

Liczba włókien wpływa również na pokrycie i strych termiczny

Drobniejsze włókna zajmują większą powierzchnię i drobniejsze kanały powietrzne w tym samym przekroju przędzy, dlatego koc o grubości 0,52 dpf zatrzymuje więcej nieruchomego powietrza na gram niż koc o grubości 3,13 dpf o tej samej wadze. Kompromis jest mechaniczny: wraz ze spadkiem dpf spada wraz z nim odporność na zmęczenie przy zginaniu, a ryzyko mechacenia wzrasta, chyba że wytrzymałość na rozciąganie utrzyma się na poziomie 3,5 cN/dtex lub wyższym.

  • 0,4 do 0,9 dPF: pluszowa, kaszmirowa dłoń. Określ wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 3,5 cN/dtex lub więcej, aby kontrolować mechacenie.
  • 1,0 do 1,5 dpf: standardowy miękki koc i najlepsza równowaga miękkości z odpornością na ścieranie.
  • 1,6 do 2,5 dpf: wyraźniejsza dłoń z większym odzyskiem kompresji, odpowiednia do koców tkanych na płasko i do użytku gościnnego.
  • Powyżej 2,5 dpf: mocna, wełniana powierzchnia o największej odporności na ścieranie i najmniejszym drapowaniu.
Specyfikacja, która podaje tylko całkowitą liczbę denierów, sprawia wrażenie niezarządzanej. Denier na żarnik to liczba, która decyduje, czy klient opisuje produkt jako miękki czy szorstki.
Blanket Yarns Manufacturers Producenci przędz kocowych Specyfikacja produktu Parametry techniczne Zobacz produkt →

Wygląd zależy od czterech opcji specyfikacji, a nie od wykończenia

Połysk, krycie i głębia koloru decydują, zanim koc dotrze do mety. Cztery parametry przędzy kontrolują sposób odczytywania gotowego produktu w świetle: kształt przekroju poprzecznego, zawartość środka myjącego, poziom przeplotu i sposób barwienia.

Parametry przędzy kocowej związane z wyglądem i ich efekt wizualny na gotowym kocu.
Specyfikacja Typowe opcje Efekt na gotowym kocu
Przekrój Okrągłe, trójpłatkowe, puste Okrągłe sekcje rozpraszają światło i są matowe; sekcje trójpłatkowe przywracają więcej światła i podnoszą połysk; Puste sekcje zwiększają objętość przy niższej wadze tkaniny
Środek zmiękczający, dwutlenek tytanu Jasny w pobliżu 0,03 procent, półmatowy w pobliżu 0,3 procent, całkowicie matowy w pobliżu 2 procent Wyższa zawartość środka złuszczającego usuwa odblaski i tworzy wełnianą, matową powierzchnię, która ukrywa brud
Przeplot NIM w pobliżu zera węzłów na metr, SIM w pobliżu 40, HIM w pobliżu 60 lub więcej Niski przeplot otwiera włosie i może wyglądać nierówno; wysoki przeplot napina przędzę i zmniejsza strzępienie
Skurcz zaciskowy 3 do 6 procent, mierzone zgodnie z ASTM D4031 Więcej karbowania tworzy osłonę i bardziej miękką teksturę wizualną; nadmierne zaciśnięcie powoduje powstawanie kamienistej powierzchni
Trasa koloru Barwione w opakowaniu lub barwione w masie, zwane także barwionymi w masie Przędza barwiona w masie utrzymuje klasę 4–5 ISO 105-C06 po praniu i usuwa znoszenie odcienia między partiami

Dryf cienia to wada wyglądu, która pojawia się jako ostatnia i kosztuje najwięcej. Partia barwiona w opakowaniu może przesunąć się o pół stopnia pomiędzy partiami barwnika, a zmiana staje się oczywista, gdy ułożone zostaną obok siebie dwa koce z różnych partii. Przędza barwiona w masie zawiera pigment wewnątrz polimeru, więc różnica kolorów między partiami zwykle utrzymuje się w granicach Delta E wynoszących 1,0.

Sprawdź

Połysk to decyzja dotycząca oświetlenia, a nie ocena jakości. Trójpłatkowa jasna przędza przeznaczona do ekspozycji w ciepłym oświetleniu o temperaturze 3000 K może wyglądać na syntetyczną, podczas gdy ta sama przędza będzie wyglądać jak premium w chłodniejszym świetle salonu. Dopasuj przekrój do oświetlenia, w którym będzie sprzedawany koc.

Polyester DTY Yarns Suppliers Dostawcy przędz poliestrowych DTY Specyfikacja produktu Parametry techniczne Zobacz produkt →

Cele wydajności, które możesz zapisać w zamówieniu zakupu

Przędza kocowa spełniająca wymagania norm ISO2060 w zakresie gęstości liniowej, ISO 2062 w zakresie właściwości rozciągających i ASTM D4031 w zakresie masowym, utrzyma wysokość runa, jest odporna na mechacenie i zachowuje swoje wymiary nawet podczas wielokrotnego prania. Wszystkie trzy są pomiarami na etapie przędzy, więc można je zweryfikować przed wykonaniem pojedynczego koca.

Metody badań na etapie przędzy i wartości docelowe dla specyfikacji przędzy kocowej.
Własność Metoda testowa Typowy cel przędzy kocowej
Gęstość liniowa ISO 2060 W granicach 2 procent nominalnego deniera
Wytrzymałość i wydłużenie ISO 2062 lub ASTM D2256 3,5 do 4,2 cN/dtex, wydłużenie 20 do 30 procent
Masowo i zaciskać ASTM D4031 Skurcz zaciskowy between 3 and 6 percent
Skurcz wrzącej wody 30 minut w temperaturze 95–100 stopni Celsjusza Poniżej 4 procent, poniżej 2 procent w przypadku gatunków o niskim skurczu
Ścieranie ISO 12947-2 Martindale’a Brak uszkodzeń po 25 000 pocierań przy ciśnieniu 12 kPa
Pilling ASTM D4970 Stopień 4 lub lepszy po 2000 pocierań
Odporność koloru na pranie ISO 105-C06 Minimalna klasa 4, klasa 4 do 5 w przypadku barwienia w masie
Zawartość formaldehydu Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 16 mg/kg dla kocyków dziecięcych klasy I, 75 mg/kg dla klasy II

Gdzie miękkość i trwałość ciągną w przeciwnych kierunkach

Konflikt rzadko objawia się jako awaria ścierania. Pojawia się jako mechacenie, ponieważ drobne włókna o niskiej wytrzymałości na zginanie migrują na powierzchnię i tworzą puszyste kulki na długo przed zużyciem włosia. Przejście z 0,5 dpf na 1,2 dpf zazwyczaj podnosi skuteczność mechacenia Martindale o pełny stopień, kosztując jednocześnie wymierną ilość początkowej miękkości.

Przędza kocowa o grubości od 1,0 do 1,5 dpf i wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 3,8 cN/dtex lub wyższej, spełnia zarówno wymagania dotyczące miękkości, jak i trwałości, dlatego też ta taśma dominuje w komercyjnej produkcji koców poliestrowych.

Jeżeli na etykiecie koca musi znajdować się informacja funkcjonalna, np. ochrona antybakteryjna w przypadku tekstyliów stosowanych w służbie zdrowia lub działanie antystatyczne pościeli w suchym klimacie, dodatek lub mieszanka potwierdza tę właściwość, a zakres dpf musi zostać ponownie przetestowany pod kątem mechacenia się przed zatwierdzeniem specyfikacji.

Functional Yarn Manufacturers Producenci przędz funkcjonalnych Integracja wydajności na etapie przędzy: Właściwości funkcjonalne wprowadzone do przędzy — poprzez modyfikację polimeru, projekt przekroju poprzecznego włókna lub dodanie dodatków... Zobacz produkt →

Pisanie specyfikacji przędzy kocowej w pięciu krokach

Zbuduj specyfikację od tyłu od gotowego koca. Najpierw ustal wagę tkaniny i grubość maszyny, a następnie przeanalizuj architekturę włókna, zagniatanie, skurcz i kolor.

  1. Ustal wagę i grubość tkaniny. Koc raszlowy o gramaturze 380 gramów na metr kwadratowy o uigleniu 12 i rzut na drutach okrągłych o gramaturze 250 gramów na metr kwadratowy wymagają innej liczby przędzy, zanim podejmie się jakąkolwiek inną decyzję.
  2. Ustaw dpf z ręki docelowej. Pluszowe koce do sprzedaży detalicznej mają gęstość od 0,5 do 1,0 dpf, popularne koce miękkie od 1,0 do 1,5 dpf, a trwałe koce płaskie od 1,6 do 2,5 dpf.
  3. Dopasuj zaciskanie i przeplatanie do maszyny. Szybkie dzianie osnowowe toleruje przędzę HIM z liczbą 60 lub więcej węzłów przeplotu na metr; przędza NIM o niskim przeplocie należy do wolniejszych urządzeń tkackich.
  4. Zablokuj skurcz do trasy wykończeniowej. Suszenie w suszarce bębnowej i szczotkowanie zwiększają skurcz, dlatego należy określić skurcz w wodzie wrzącej na poziomie poniżej 2 procent, gdy koc zostanie wykończony na gorąco i na mokro.
  5. Nazwij metody badawcze w zamówieniu. Normy ISO 2060, ISO 2062, ASTM D4031 i ISO 105-C06 przekształcają opis w wykonalny warunek umowy.
Każdy parametr w specyfikacji przędzy kocowej jest decyzją zarówno kosztową, jak i jakościową. Liczba włókien zwiększa koszt przędzenia, zaciskanie zwiększa koszt teksturowania, a barwienie roztworowe eliminuje cały etap przetwarzania na mokro.

Jakie zamówienia na przędzę do koców zwykle pomijają

Większość ogólnych sporów dotyczących jakości ma swoje korzenie w parametrach, które nigdy nie zostały zapisane, a nie w wadliwej przędzy. Zwykle określa się gęstość liniową i kolor; pobieranie oleju, przeplot, skurcz i tolerancja partii zwykle nie są takie same.

Zwykle na zamówienie
  • Całkowity denier, na przykład 300D
  • Liczba włókien, na przykład 576F
  • Numer referencyjny koloru lub odcień
  • Waga opakowania i forma zwijania
Zwykle brak
  • Zbieranie oleju, zazwyczaj od 0,8 do 1,5 procent
  • Poziom przeplotu w węzłach na metr
  • Granica skurczu w wodzie wrzącej
  • Tolerancja koloru od partii do partii

Odbiór oleju jest najwyraźniejszym przykładem brakującej liczby. Przędza dostarczona w stężeniu 0,4% jest napięta i elektryzuje się podczas robienia na drutach szybkobieżnych, podczas gdy przędza o stężeniu 2,0% jest tłusta i może plamić blade koce. Zapisany zakres od 0,8 do 1,5 procent zapobiega obu awariom bezpłatnie.

Przed ustaleniem parametrów u nowego dostawcy sprawdź, w jaki sposób przędza jest przędzona, teksturowana i utrwalana termicznie. Zhejiang Hengyuan Chemical Fibre Group Co., Ltd. określa swoje produkcja struktura i jej centrum badawczo-rozwojowe w tym samym miejscu, gdzie zwykle kontrolowane są parametry teksturowania i stabilizacji termicznej.

Ryzyko

Specyfikacja przędzy kocowej jest możliwa do wyegzekwowania tylko wtedy, gdy zostanie podana nazwa metody badawczej. Wytrzymałość nie ma żadnego znaczenia bez normy ISO 2062 lub ASTM D2256, a skurcz nie ma żadnego znaczenia bez określonej temperatury i czasu przebywania.

Bezpośrednie odpowiedzi na temat specyfikacji przędzy kocowej

Jaki denier na włókno sprawia, że koc jest najmiększy?

Między 0,5 a 1,0 dpf. Poniżej 0,9 dpf włókno kwalifikuje się jako mikrofibra zgodnie z definicją CIRFS, a wytrzymałość na rozciąganie musi wówczas utrzymywać się na poziomie 3,5 cN/dtex lub powyżej, aby utrzymać mechacenie na poziomie 4 ASTM D4970.

Czy większa liczba włókien zawsze zapewnia lepszy koc?

Nie. Powyżej około 576 włókien przy 300 denierach przyrost miękkości wyrównuje się, podczas gdy koszt wirowania, wrażliwość na napięcie i ryzyko mechacenia stale rosną. Praktyczny pułap dla większości programów ogólnych wynosi 0,5 dpf.

W jaki sposób kupujący może zweryfikować specyfikację przędzy kocowej przed produkcją masową?

Przetestuj trzy partie produkcyjne pod kątem norm ISO 2060, ISO 2062 i ASTM D4031, następnie zrób na drutach 1-kilogramowy koc z próbki i wypierz go pięć razy w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Utrata wysokości stosu powyżej 5 procent zwykle sygnalizuje problem ze skurczem lub zagniataniem.

Czy jedna poliestrowa włóczka kocowa może być jednocześnie miękka i trwała?

Tak, w określonym oknie: 1,0 do 1,5 dpf, wytrzymałość na rozciąganie 3,8 cN/dtex lub wyższa, skurcz po zaciśnięciu od 3 do 5 procent i skurcz wrzącej wody poniżej 2 procent.

Dane testowe przewyższają wyczucie dłoni próbki. Trzy serie zweryfikowanych liczb pozwalają przewidzieć działanie koca z dużo większą wiarygodnością niż jedna miękka próbka przekazana w sali konferencyjnej.
Specyfikacja przędzy kocowej to łańcuch, a nie lista. Architektura włókien decyduje o dłoni, karbowanie określa pokrycie, skurcz określa wysokość runa po praniu, a trasa kolorów określa, jak długo przetrwa odcień. Najpierw zdecyduj o gotowym kocu, a każda liczba znajdzie się za nim na swoim miejscu.